• Vigantol krop.doustne 20000j.m./1ml 10ml

Vigantol krop.doustne 20000j.m./1ml 10ml

Producent: MERCK KGAA
  • Preparat zawiera witaminę D3 (cholekaclcyferol); stosowany jest w celu zapobiegania niedoborom i uzupełniania niedoborów witaminy D3 oraz leczenia objawów związanych z jej niedoborem.
15,99 zł
/ szt. brutto + koszty wysyłki
Dodaj do ulubionych

Vigantol krople do ustne 2000j.m./1ml 10 ml

Preparat zawiera witaminę D3 (cholekaclcyferol); stosowany jest w celu zapobiegania niedoborom i uzupełniania niedoborów witaminy D3 oraz leczenia objawów związanych z jej niedoborem.

Działanie

Preparat zawiera witaminę D3 (cholekalcyferol). Głównym źródłem witaminy D3 dla organizmu jest jej synteza skórna (witamina ta powstaje w skórze z dehydrocholesterolu pod wpływem promieniowania UV) a przyjmowanie cholekalcyferolu drogą pokarmową ma zwykle znaczenie dodatkowe, jako uzupełniający sposób jej dostarczenia do organizmu. Cholekalcyferol to nieaktywna biologicznie postać witaminy, która po wchłonięciu z przewodu pokarmowego musi zostać przekształcona do aktywnej postaci witaminy D3, tj. do kalcytriolu (1,25-dihydroksycholekalcyferol). Przekształcenie do postaci aktywnej przebiega dwuetapowo, w wątrobie i nerkach. Witamina D3 wykazuje działanie biologiczne po związaniu ze swoistym receptorem, który po aktywacji reguluje ekspresję wielu genów. Witamina D3 wykazuje wielokierunkowe działanie, m.in. reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową, zwiększa wchłanianie wapnia i fosforanów w jelitach, wpływa na proces mineralizacji kości i jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz układu odpornościowego. Niedobory witaminy D3 mogą prowadzić do rozwoju krzywicy, zaburzeń mineralizacji kości, osteoporozy oraz zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego.

Wskazania

• zapobieganie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych

• zapobieganie krzywicy u wcześniaków

• zapobieganie chorobom w przypadku stwierdzonego ryzyka niedoboru witaminy D u dzieci i dorosłych

• zapobieganie niedoborom witaminy D u dzieci i dorosłych

• leczenie wspomagające w osteoporozie u dorosłych.

Przeciwwskazania

 Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu, jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. 

• hiperkalcemii i/lub hiperkalciurii (zwiększone stężenie wapnia we krwi i/lub zwiększone wydalanie wapnia z moczem)

• kamicy nerkowej

• ciężkiej niewydolności nerek

• rzekomej niedoczynności przytarczyc.

Ważne informacje

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dodatkowe dawki witaminy D lub wapnia mogą być przyjmowane wyłącznie pod nadzorem lekarza i na jego zlecenie; w takich przypadkach należy kontrolować stężenie wapnia we krwi i w moczu. Szczególną ostrożność należy zachować u chorych na sarkoidozę, u których możliwe jest nasilenie metabolizmu cholekalcyferolu do aktywnej postaci witaminy D; w tej grupie chorych należy monitorować stężenie wapnia we krwi oraz w moczu. U chorych z zaburzeniami czynności nerek należy kontrolować metabolizm wapnia i fosforanów. Długotrwałe stosowanie witaminy D3, zwłaszcza w dawce 1000 j.m. na dobę lub większej, wymaga monitorowania stężenia wapnia we krwi i w moczu oraz kontrolowania czynności nerek (pomiar stężenia kreatyniny). Jest to szczególnie istotne w przypadku osób w podeszłym wieku oraz osób stosujących równolegle glikozydy nasercowe lub leki moczopędne. W przypadku zwiększonego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) lub objawów zaburzeń czynności nerek należy zmniejszyć stosowaną dawkę lub przerwać leczenie. Zaleca się zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia, jeśli wydalanie wapnia z moczem będzie większe niż 300 mg na dobę (7,5 mmol na dobę).

Dawkowanie

Preparat ma postać kropli. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami. Nie przekraczaj zaleconych dawek, ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku, a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu, skonsultuj się z lekarzem. U wcześniaków, noworodków i niemowląt lek należy stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza. Wcześniaki: 2 krople (1000 j.m.) na dobę; po osiągnięciu 40 tygodnia życia wieku skorygowanego lekarz odpowiednio zmniejszy dawkę (dawkowanie musi być ustalane przez lekarza prowadzącego).

Noworodki i niemowlęta do 12 miesiąca życia: 1 kropla (500 j.m.) na dobę.

Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 1 kropla (500 j.m.) na dobę. Leczenie wspomagające w osteoporozie u dorosłych: 2 krople (1000 j.m.) na dobę. Bez nadzoru lekarza nie wolno stosować preparatu długotrwale ani w dużych dawkach. Bez zalecenia lekarza nie należy stosować równolegle innych preparatów ani środków spożywczych zawierających witaminę D (cholekalcyferol), kalcytriol lub inne metabolity czy analogi witaminy D. Sposób przyjmowania: Niemowlęta i małe dzieci: Krople można podawać z łyżką mleka lub pokarmu; jeżeli krople podawane są do butelki należy upewnić się, czy dziecko zjadło całą zawartość butelki, w przeciwnym razie dawka nie będzie przyjęta w całości. Jeżeli równolegle spożywane są pokarmy z dodatkiem witaminy D, należy uwzględnić zawartość witaminy D w ich składzie.

Noworodki karmione piersią wymagają suplementacji witaminy D począwszy od:

• 3 tygodnia życia, jeżeli ich matki przyjmowały witaminę D w ostatnim trymestrze ciąży;

• pierwszych dni życia, jeżeli ich matki nie przyjmowały witaminy D w ostatnim trymestrze ciąży.

Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym, spożywające w ciągu doby ilość mleka zapewniającą przyjęcie 400 j.m. witaminy D na dobę, nie wymagają suplementacji witaminy D. Starsze dzieci i dorośli: preparat należy przyjmować po dodaniu do łyżki płynu.

Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę, przed zastosowaniem preparatu skonsultuj się z lekarzem. W okresie ciąży i w okresie karmienia piersią konieczna jest odpowiednia podaż witaminy D.

Interakcje

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty. Jeżeli równolegle z preparatem stosowane są zawierające glin leki zobojętniające sok żołądkowy, może wystąpić zwiększenie stężenia glinu we krwi i wzrost ryzyka toksycznego działania glinu na kości. Jeżeli równolegle z preparatem stosowane są zawierające magnez preparaty zobojętniające sok żołądkowy, może wystąpić zwiększenie stężenia magnezu we krwi. Fenytoina oraz barbiturany mogą zmniejszać skuteczność działania witaminy D. Tiazydowe leki moczopędne mogą prowadzić do zmniejszenia wydalania wapnia przez nerki i wystąpienia związanej z tym hiperkalcemii (zwiększonego stężenia wapnia we krwi). W okresie długotrwałego stosowania należy kontrolować stężenie wapnia we krwi i w moczu Równoległe stosowanie glikokortykosteroidów może znacząco zmniejszać działanie witaminy D (cholekalcyferolu). Preparat może nasilać działanie i toksyczność glikozydów naparstnicy; w związku ze zwiększonym stężeniem wapnia we krwi zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Należy kontrolować stężenie wapnia we krwi i w moczu oraz okresowo wykonywać badania EKG. Bez zalecenia lekarza nie należy stosować równolegle innych preparatów zawierających witaminę D3 (cholekalcyferol), kalcytriol lub inne metabolity czy analogi witaminy D. Tylko lekarz może zalecić takie leczenie skojarzone zalecając jednocześnie monitorowanie stężenia wapnia we krwi. Ryfampicyna i izoniazyd mogą nasilać metabolizm witaminy D i zmniejszać skuteczność jej działania.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, również Vigantol może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych. Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha i biegunka. Możliwe reakcje nadwrażliwości, w tym świąd, wysypka i pokrzywka. W przypadku długotrwałego stosowania dużych dawek może wystąpić zwiększenie stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemia) i zwiększenie wydalania wapnia z moczem (hiperkalciuria); w razie przedawkowania sporadyczne przypadki śmiertelne.

Podmiot odpowiedzialny

MERCK KGAA

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
Kod producenta: 5909990178513
Parametry techniczne:
Dawka:
2000j.m/1ml
Limit sprzedaży:
5op.
Opakowanie:
10 ml
Rodzaj:
lek OTC

Prezentowane na stronach serwisu opakowania produktów mają wyłącznie charakter informacyjny i rzeczywiste opakowania mogą różnić się od prezentowanych. Apteka dokłada wszelkich starań, aby opisy i wygląd umieszczonych na stronach serwisu Produktów i ich opakowań były zgodne z rzeczywistością. W żadnym jednak wypadku Apteka nie ponosi odpowiedzialności za błędne lub mylące podanie parametrów i właściwości Produktów lub też zmianę charakterystyki Produktu lub jego opakowania przez producenta.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel